گروه های فشار

گروه های فشار

سال ۷۶ که آژانس شیشه‌ای اکران شد به نظرم فیلم خوش ساخت و قابلی بود. حتی تحت تاثیر باقیمانده‌ی رسوبات تفکرات انقلابی دهه‌ی شصت با شخصیت‌های فیلم همدردی می‌کردم و به آن‌ها حق می‌دادم. اگر چه حاتمی کیا قهرمان من در خلق فیلم‌های ناب نبود و من کماکان کیارستمی، بیضایی، مخملباف بعد از توبه‌ی نصوح، مجید مجیدی، و بعدترها اصغر فرهادی را بیشت‌تر دوست داشتم. اما در زمان خودش به نظرم نه تنها کارگردان انقلابی بود بلکه انقلابی در کارگردانی هم بود ساخت فیلم‌های متهورانه، مفهومی، متعهد و هنرمندانه.  
شاید هنوز خوب بزرگ نشده بودم. هر چند هنوز هم بزرگ‌ترین آرزوی من مانده از کودکی بزرگ شدن است. اما می‌اندیشم این بیماری بزرگ نشدن بیماری فراگیر نسل من بود. نسلی که هیچ چیزی را نه به موقع و نه در محل مناسبش نفهمید و هنوز هم نمی‌فهمد.
.
حوادت اواخر دهه‌ی هفتاد دوران خاتمی، تا تمام طول دهه‌ی هشتاد و هفت سال گذشته‌ی دهه نود و حضور عناصر خیابانی با عناوین لباس شخصی‌ها، انصار حزب‌الله، جوانان انقلابی و پرشور و دارای بصیرت، آتش زدن کتابفروشی‌ها، سینماها، برهم زدن اجتماعات، کتک زدن، خشونت خیابانی، رواج تفکر مداحی، زورگویی، توقع، سهم خواهی، زیرپا گذاشتن قانون، گشت ارشاد، امنیت اخلاقی، فساد، اختلاس، سهمیه، عدم پاسخگویی، دور زدن قانون و هزار و یک نقیصه و خرده فرهنگ کجرو، رفتارها و نمودهای ضد فرهنگی، خودبرتربینی‌ها و سهم‌خواهی‌ها، همه و همه نتیجه‌ و نمود عملی تئوربسین‌هایی امثال حاتمی کیا است.

آژانس شیشه‌ای در یک کلام زیر نقاب معرفت و دفاع از حق مروج خشونت و سهم خواهی و نطفه‌ی عناصر خیابانی با بصیرت است. راهی که مخملباف خیلی زود از آن کناره گرفت، مجید مجیدی سعی کرد در راه معضلات اجتماعی از آن بهره بگیرد و ملاقلی‌پور صرفا روایتگری سطح پایین از واقعیاتش که تلاش می‌کرد خودش را روزآمد کند بودند. در این میان حاتمی کیا بهره‌مند از سفره‌ی پر رونق انقلاب با سالاد فصل رانت و کباب کوبیده‌ی ارتباط و نان داغ ریا بر طبل این نطفه‌ی نامیمون آن قدر کوفت که این نوزاد ناخلف جامعه و زیست اجتماعی را به گند کشید.
ولی من و نسل من دیر فهمیدیم. و حالا او خودش را بعد از بیست سال وابسته و جیره خوار می‌داند. و پدر این فرزند نامشروع.
.
#ناصح
#حاتمیکیا #مجیدمجیدی
#کیارستمی #رسول
ملاقلی_پور
#مخملباف

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.