آیدا سمبل عشق معاصر

آیدا سمبل عشق معاصر

برای تمثیل از عشق‌های اسطوره‌ای و داستان‌های کهن بسیار بهره می‌بریم. در شعر، داستان، نامه‌نگاری، زندگی و عشق شخصی آشکار و پنهان خودمان، حتی. برای آموزش، تحلیل، ساخت، پرورش و مقایسه، حتی. 
از خسرو، شیرین، فرهاد، لیلی، مجنون، اصلی، کَرَم، ویس، رامین، شمس، شاخ نبات، رمئو، ژولیت و البته بت‌واره‌های زیبای کمتر دست‌یافتنی دیگری که مجال ذکر نام مقدس‌ همه‌ی آنها نیست.
راستی آن‌ها که بوده‌اند؟ اصلا چکار هستی‌شان داریم و این که که بوده‌اند، بهتر است از چیستی کارشان بپرسیم، آن‌ها در واقع چه کرده‌اند که بت‌واره‌های زیبای قابل پرستشی شده‌اند؟ تفاوت رفتاری، زیستی، نگرش‌ها و رویکرد‌هایشان با پیرامونیانشان چه وجه مشخصه‌ی بارزی داشته که آنها را نه تنها متمایز کرده بلکه ماندگار و از آن فراتر مجسمه‌ی بارز عشق و بت‌واره‌های قابل پرستشی از آن‌ها ساخته است.
.
شاید به اندازه‌ی تمام یکان آدم‌ها، برداشت‌ها، خواست‌ها و توقعات گونه‌گونی از این الهه‌گان و خدایگان عشق وجود داشته باشد. هر کسی از ظن خود بشود یار او. هر کسی حسب حال دلش، هوای چشم‌هایش و گرمی دستانش قصه‌ی خود و روایت خاص خودش را از رب‌النوع‌های زیبا داشته باشد ولی یک وجه مشترک بین همه‌ی آنها وجود دارد. که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. عشق بما هو عشق ، ایثار، غیر یا دیگرخواهی در مقابل خودخواهی، عبور از خود، عدم قضاوت، برای او بودن، او شدن. خود را آن قدر بالا بردن که جز اویی ندیدن و جز خود را نبودن، نوپیدایی، فقط من و فقط او در اوج. فارغ از این که او کیست، چیست، چه می‌کند، فارغ از مقیاس‌ها، مترها، اندازه‌ها، شمردن‌ها، مقایسه‌ها. دیگر کسی جز او نیست که مقایسه معنایی داشته باشد. کسی جز من نیست که حسادتی، شمارشی، مقیاسی باشد. او مقیاس ِ من است. مقیاس هستی لست. مقیاس زیست، توقع، لذت، هستی، عشق و آرزو است.
من به کجا نظر کنم
.
آیدا الهه‌ی عشق معاصر که فراموشش کرده‌ایم. در کنار لیلی و مجنون، رمئو و ژولیت، بگذاریم آیدا و شاملو.

#ناصح

.
#شاملو #آیدانه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.